cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

Dr. Aydın Dörtok'un Mesajı
Dr. Aydın Dörtok'un Mesajı
 

 


En büyük servetimiz sağlıklı ve genç nesiller. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Türkiye Diyabet Vakfı’nın hayata geçirdiği Diyabeti Durduralım! Projesi  geleceğimiz için son derece önemli.

Günümüzde markalar arası artan rekabet, pazarlama araçları kullanımı  tüketimi teşvik ediyor. Hazır gıda maddeleri ve fast food tüketimindeki artış, teknolojinin günlük yaşamda egemen olması, doğal yaşamdan hepimizi giderek uzaklaştırdı.

Kronik hastalıklardaki artış, çocuklar ve gençler arasında dahi obezite, yüksek kolesterol, diyabet, kanser gibi hastalıkların artış hızı, bir nesli ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya bıraktı.

Bu gidişe vakit çok geç olmadan dur demek gerekiyor.

Tüm sektörler ve sağlık otoriteleri bu gidişin farkında. Gıda firmaları daha sağlıklı ürünler için Ar-Ge laboratuarlarında arayışa devam ediyor. İlaç sektörü hem yeni tedavi yaklaşımları hem de rekabet üstü projelerle büyük bir çaba içinde. Koruyucu hekimlik uygulamaları, bilgilendirme ve eğitim işlevlerine sahip sosyal sorumluluk projeleri var gücüyle devam ediyor. Ciddi hamleler ve samimi fedakarlıklar yapılıyor. Bugün Sağlık Bakanlığımız, sağlık kuruluşlarımız ve hekimlerimiz diyabetle başarıyla mücadele ediyorlar. 

Çünkü gerçekten de diyabeti durdurmadan pek çok ölümcül hastalığın da bu hızlı artışına dur demek mümkün görünmüyor. Diyabetin hem dünyada hem ülkemizde katlanarak artışı insanlığın önünde önemli bir sınav.

Diyabet, sağlık, gıda, spor, iletişim ve daha pek çok sektörün en önemli gündem maddesi olmalı. Anne-babalar, öğretmenler, hekimler, hemşireler basın mensupları ve kendini fikir önderi konumunda gören herkes, gönüllü birer diyabet mücadelecisi olmak durumunda. Diyabetin ve kronik hastalıkların yaygınlaşmasıyla başlayan bu yeni çağda, tüm sosyal paydaşlar doğru adımları atarak bu gidişi tersine çevirmeli.
Rakiplerin bir araya gelerek ve birbirlerini cesaretlendirerek yapacakları topyekün atılımlara ihtiyaç var.
Herşey çocuklarımız için...
Doğru, samimi ve ortak hedefe koşan bir  iletişim yaklaşımı gidişi ve salgını tersine çevirebilir ve çocuklarımız bizden daha çok yaşama şansını elde edebilirler.

Gıda, spor, sağlık, ilaç gibi sektörlerin katkısına büyük ihtiyaç var.
Medyanın önemi çok büyük..
Diyabeti gündemde tutmalıyız.
Diyabetten korunmayı öğrenmek ve öğretmek zorundayız...