cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

Proje Hakkında
Proje Hakkında
 

TÜRKİYE ‘DİYABETİ DURDURALIM’ DİYOR

Türkiye Diyabet Vakfı, Türkiye’de 10 milyondan fazla kişiyi etkileyen diyabet hastalığına karşı mücadele etmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde  ‘Diyabeti Durduralım’ projesini başlattı.

Üç yıl sürecek bilinçlendirme projesinin tanıtımı, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve eşi Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi’nin katılımıyla Çankaya Köşkü’nde yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘salgın’ olarak nitelendirdiği diyabet hastalığına karşı mücadelesini uzun yıllardır hem ulusal hem de uluslararası platformlarda sürdüren Türkiye Diyabet Vakfı, yaşam boyu diyabetten korunma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, ‘Diyabeti Durduralım’ projesini başlattı. Projenin tanıtımı, 31 Mart Perşembe günü Çankaya Köşkü’nde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Sayın Hayrünnisa Gül Hanımefendi’nin katılımıyla yapıldı.

Üç yıl devam edecek proje kapsamında, Türkiye çapında 21 ilde anne adaylarından başlayarak, ilköğretim çağındaki çocuklar, üniversite öğrencileri ve tüm aileye yönelik eğitici ve bilinçlendirici aktivitelerle diyabetin gündem konusu haline getirilmesi amaçlanıyor. Projenin hedefleri diyabetten korunmak için toplumsal bilgilendirme çalışmalarına hız vermek, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı bir kültür haline getirmek.

Diyabeti Durduralım projesinin açılış törenine geçtiğimiz ay diyabetle ilgili strateji belgesi açıklayan Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da katıldı. Diyabetin yayılma hızına dikkat çeken Akdağ, Sağlık Bakanlığı’nın bu alandaki çalışmalarını da aktardı.

Töreni sunan ünlü Showman Beyazıt Öztürk ve Oyuncu ve TV Programcısı Derya Baykal davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattı. Törende kendisi de bir diyabet hastası olan Derya Baykal, deneyimlerini paylaştı. Törende ayrıca ünlü opera sanatçılarımızdan Prof. Dr. Mesut İktu piyano eşliğinde bir performans sundu. Kendisi de bir diyabet hastası olan İktu, Türkiye Diyabet Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Yönetimi Bölüm Başkanı. İktu uzun süre İstanbul Devlet Opera ve Balesinin Genel Müdürlüğü’nü ve Genel Sanat Yönetmenliği’ni de yaptı.

“Diyabet 10 yılda yüzde 100 arttı”

Türkiye Diyabet Vakfı İkinci Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya, Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre dünyada diyabetli sayısının 220 milyona ulaştığını söyledi.  Türkiye’de ise diyabetin Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılı tahminlerini geçtiği ve son 10 yılda yüzde 100’den fazla artarak 10 milyon kişiyi etkilediğini ifade eden  Prof. Dr. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve dünyada büyük bir hızla yayılan diyabet hastalığı iyi tedavi edilmediği takdirde ciddi kalp damar hastalıklarına, böbrek bozukluklarına, körlüklere neden olabiliyor. Türkiye Diyabet Vakfı, yaşamın her alanında bir gündem konusu haline getirilmesi ve yaşam boyu diyabetten korunma bilincinin geliştirilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, ‘Diyabeti Durduralım!’ adıyla sağlık alanında ulusal bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor. Vakfımız, başta ilaç sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerin destekleriyle, sağlıklı yaşam konusunda her kesime eğitim vererek kamuoyunun bilgi birikimini artırmak, beslenme bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.”

Diyabetin Türkiye ekonomisine oluşturduğu yükün şu an için yıllık 3 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Kaya, bu projeyle, diyabet ve diyabetin sebep olduğu bu yükü geleceğe dönük olarak azaltmayı hedeflediklerini vurguladı.

‘Diyabet hepimizin gündem maddesi olmalı’

Projenin İletişim Koordinatörlüğü’nü üstlenen Dörtok & Bersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişimi Başkanı Aydın Dörtok ise, “Bugün, Sağlık Bakanlığımız, sağlık kuruluşlarımız ve hekimlerimiz diyabetle başarıyla mücadele ediyorlar ancak onları yalnız bırakamayız. Diyabeti Durduralım Projesi’nin hedefi, doğru iletişimle diyabeti gündemde tutmak ve bu konuda toplumsal bilgi dağarcığımızı genişletmek. Dolayısıyla burada herkese çok önemli roller düşüyor. Böyle büyük bir proje ancak ilgili her sosyal paydaşın taşın altına elini koyması ve mücadeleye katkıda bulunmasıyla mümkün” dedi.

Diyabete karşı sağlıklı yaşam seferberliği

Projenin üç yıllık yoğun bir uygulama takvimi var. Proje çerçevesinde 21 ilde başlatılacak bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeleri için işyerlerinde bilgilendirme etkinlikleri düzenlenecek.  Ofislerde ve park alanlarında spor ve egzersiz alanları oluşturulacak. Anne adaylarına gebelikten itibaren kendilerini ve bebeklerini diyabetten koruyucu önlemler ve bilgiler konusunda eğitim verilecek. İlköğretim öğrencilerine ve gençlere çağdaş sosyal medya uygulamaları ile ulaşılacak. Yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışmaları da kapsayan proje çerçevesinde aileler ve işyerleri için diyabete karşı sağlıklı menü önerileri içeren yayınlar hazırlanacak.