cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

ORDULULARA KİTAP ŞENLİĞİ’NDE DİYABET EĞİTİMİ
ORDULULARA KİTAP ŞENLİĞİ’NDE DİYABET EĞİTİMİ
 

ORDULULARA KİTAP ŞENLİĞİ’NDE DİYABET EĞİTİMİ


Topluma okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde başlatılan ‘Konuşan Kitap Şenliği’nin 4’üncüsü Ordu’da yapıldı. Şenlikte stant açan Türkiye Diyabet Vakfı, Orduluların şekerini ölçtü, diyabetle mücadele etme yolları konusunda eğitimler verdi


Özellikle çocuk ve gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde başlatılan ‘Konuşan Kitap Şenliği’nin dördüncüsü Ordu’da yapıldı. Hayrünnisa Gül ile edebiyat, sanat ve spor camiasından tanınmış isimlerin katılımıyla Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen şenlikte, Cumhurbaşkanlığı himayesinde diyabet konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla mart ayında başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında halka diyabet konusunda eğitimler verildi. Türkiye Diyabet Vakfı tarafından kurulan stantta şenliğe katılan kitapseverlere ücretsiz şeker ölçümü yapıldı. Ardından broşür ve dergilerle diyabetle mücadele yolları anlatıldı.

“Diyabetle mücadele bilinçlenmeyle başlar”

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, çağın hastalığı diyabetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaştığını, diyabetle mücadele etme yolunun halkı bu hastalığa karşı bilinçlendirmekle başladığını ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabet hastası var. Sağlık personelinin tüm bu hastalara ulaşıp eğitmesi mümkün değil. ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle bu 5 milyon diyabet hastasına ulaşmayı hedefliyoruz”dedi.

Bilinçli hastada organ hasarı yüzde 50 az

Diyabetin neden olduğu hasarları diyabet hastalarını eğiterek en aza indirabileceklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Diyabetle nasıl mücadele edeceği konusunda eğitim alan hastalarda organ hasarı yüzde 40-50 oranında daha az oluyor. Çünkü bilinçli diyabet hastaları ne yemeleri gerektiğini, egzersiz yapmanın önemini, ilaçlarını nasıl kullanacaklarını daha iyi biliyorlar. Eğitim almayan hastalar bu saydıklarımız konusunda çok da bilinçli olmadıkları için, hastalıkta oluşan komplikasyonları daha fazla yaşıyor. Diyabet konusunda bilinç sahibi olmayan hastalarda ölüm oranı da daha fazla oluyor maalesef”dedi.


Diyabeti Durduralım Projesi Hakkında:

Diyabeti Durduralım projesi, yaşamın her alanında diyabetin gündem konusu haline getirilmesi ve yaşam boyu diyabetten korunma bilincinin geliştirilebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfı’nın koordinatörlüğünde ve Dörtok&Bersay Sağlık ve İyi Yaşam İletişim Danışmanlığı’nın iletişim sponsorluğunda başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi.

‘Diyabeti Durduralım’ projesinin üç yıllık yoğun bir uygulama takvimi var. Proje çerçevesinde 23 ilde başlatılacak bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra, çalışanların diyabete karşı duyarlı bir şekilde beslenmeleri için iş yerlerinde bilgilendirme etkinlikleri düzenlenecek. Ofislerde ve park alanlarında spor ve egzersiz alanları oluşturulacak. Anne adaylarına gebelikten itibaren kendilerini ve bebeklerini diyabetten koruyucu önlemler ve bilgiler konusunda eğitim verilecek. İlköğretim öğrencilerine ve gençlere çağdaş sosyal medya uygulamaları ile ulaşılacak. Yöresel mutfakların diyabetten korunma bilinciyle revizyonu için çalışmaları da kapsayan proje çerçevesinde aileler ve işyerleri için diyabete karşı sağlıklı menü önerileri içeren yayınlar hazırlanacak.

Türkiye Diyabet Vakfı Hakkında:

1996 yılında Türkiye’de diyabetle mücadele ve diyabetli kişilerin yaşam kalitesinin geliştirilmesi amacıyla yola çıkan Türkiye Diyabet Vakfı, diyabet konusunda farkındalığın artırılması, diyabetlilerin sosyal haklarının iyileştirilmesi, diyabetliler, aileleri için diyabet eğitimi, diyabet alanında bilim düzeyinin yükseltilmesi ve bilim adamlarının desteklenmesi, diyabetle ilgili sorunları çözümlemek, sağlıkla ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliğini artırmak amacıyla bölgesel ve ulusal projelerin geliştirmenin yanı sıra, bilimsel ve sosyal alanlarda uluslararası faaliyetler hayata geçirmektedir. Bu doğrultuda diyabetli hastalara, diyabetle uğraşan bilim adamları ve diğer sağlık çalışanlarına ve halka yönelik eğitsel, sosyal, bilimsel çalışmalarını, bakım ve tedavi hizmetlerini Türkiye çapında ve uluslararası alanlarda sürdürmektedir.

Türkiye Diyabet Vakfı 1997 yılında Uluslararası Diyabet Federasyonu (International Diabetes Federation-IDF) üyeliğine kabul edilmiş, 2000 yılında ise Bakanlar Kurulu kararı ile kamuya yararlı Vakıf statüsü tanınmıştır.

 


.