cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

Basın Duyurusu
Basın Duyurusu
 

BODRUM DA AKRAN EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

Bodrum ; Diyabetle Yaşam Derneği Bodrum Şubesinin çalışmaları sonucunda  pilot iller arasında yer alıyor. 2003 yılından beri Diyabetli hasta eğitim programlarını sürdüren Dernek, İl Koordinatörlüğünü Uz. Dr. Özden Bahadır Arseven' nin sürdüreceği bu proje kapsamında ,eğitici eğitimi alan ve sınavları veren Sevtap Türkay  tarafından Diyabet Akran Eğitimlerini sürdürecek. Bodrum KAymakamı Sn. Dr. MEhmet Gödek Merdanı ziyaret eden Dernek Üyeleri , kendilerinin de destek ve katkılarını almaktadırlar.

İlk toplantı 13 Haziran Çarşamba günü saat 13.30 da Bitez belediyesi Meclis salonunda yapılacak . 27 Haziran çarşamba günü 13.30 da tekrarlanacak toplantılarda katılımcılara sertifika da verilecek. Bodrumun tüm elde ve köylerinde tekrarlanacak olan toplantılara diyabetli, yakınları ve ilgilenenler bulundukları yerde katılabileceklerdir.

TÜRKİYE ‘DİYABETİ DURDURALIM’ DİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘salgın’ olarak nitelendirdiği diyabet hastalığına karşı mücadelesini uzun yıllardır hem ulusal hem de uluslararası platformlarda sürdüren Türkiye Diyabet Vakfı, yaşam boyu diyabetten korunma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, ‘Diyabeti Durduralım’ projesini başlattı. Projenin tanıtımı, 31 Mart 2011 Perşembe günü Çankaya Köşkü’nde Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Sayın Hayrünnisa Gül ün katılımıyla yapıldı.

Üç yıl devam edecek proje kapsamında, Türkiye çapında 21pilot  ilde anne adaylarından başlayarak, ilköğretim çağındaki çocuklar, üniversite öğrencileri ve tüm aileye yönelik eğitici ve bilinçlendirici aktivitelerle diyabetin gündem konusu haline getirilmesi amaçlanıyor. Projenin hedefleri diyabetten korunmak için toplumsal bilgilendirme çalışmalarına hız vermek, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı bir kültür haline getirmek.

DİYABETİ DURDURALIM’ PROJESİ AKRAN EĞİTİM PROGRAMI’NIN İKİNCİSİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİ
AKRAN EĞİTİMİ İLE HASTALAR HASTALARI EĞİTİYOR 

Türkiye Diyabet Vakfı’nın diyabet hastalığı ile mücadele etmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlattığı ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında düzenlenen Akran Eğitimi Programı’nın ikincisi gerçekleşti. Hastaların hastaları eğitmesi modeline dayanan Akran Eğitimi Programı kapsamında Edirne’den Van’a kadar 23 ilden 38 kronik diyabet hastası hekimler tarafından diyabetle mücadele konusunda eğitildi. Eğitim alan hastalar yaşadıkları illerde diyabetle ilgili başka hastalara eğitim verecekler.

Çağımızın hastalığı diyabetten korunmak için sağlıklı ve iyi bir yaşam modeli geliştirmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde ve Türkiye Diyabet Vakfı’nın koordinatörlüğünde başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında ikinci Akran Eğitimi Programı düzenlendi. İlki geçtiğimiz yıl Ankara’da gerçekleşen Akran Eğitimi Programı’nın ikincisi İstanbul’da gerçekleşti. Akran Eğitimi Programı kapsamında İngiltere ve Amerika’da pilot bölgelerde uygulanan hastanın hastayı eğitmesi modeliyle Türkiye’deki 5 milyonu aktif ilaç kullanan 10 milyon diyabetli hastaya ulaşılması hedefleniyor. İstanbul’da 2 gün süren eğitimlerde Edirne’den Van’a kadar 21 ilden 26 diyabetli hasta hekimler tarafından diyabette tıbbi beslenme, Tip 1 ve Tip 2 diyabet beslenmesi, diyabette psikolojik sorunlar ve cevaplar, gebelik ve diyabet gibi pek çok konuda eğitim aldı. 

Sağlık Bakanlığı, 23 ilin valilikleri ve 23 ilden 30 üniversitenin desteklediği Akran Eğitimi Programı’na katılan diyabet hastaları eğitimlerin sonunda diyabet bilgilerini ölçmek için sınava tabi tutuldu. Sınavı geçen hastalar hak kazandıkları diyabetle ilgili eğitim verebilir sertifikası ile kendi şehirlerinde diyabet hastalarına eğitim verebilecek.

20 bin diyabetli hastaya ulaşılacak
Geçtiğimiz yıl gerçekleşen eğitimden sonra gönüllü hastaların bulundukları illerdeki hastalara eğitimler vererek bilinçlendirdiklerini belirten Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, “Akran Eğitimi Programı Türkiye için bir ilk oldu. Geçtiğimiz yıl Ankara’da gerçekleştirdiğimiz ilk eğitim programı sonrası eğitmenlik sertifikası alan hastalarımız illerindeki diyabet hastalarını ve diyabet riski taşıyan kişileri eğittiler. Bu proje ile 2012 sona ermeden 23 ilde 20 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye’de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabetli hasta var. Doktor ve hemşirelerin tüm bu hastalara ulaşıp eğitmesi mümkün olmuyor. ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Akran Eğitimi Programı ile bu açığı kapatmaya çalışıyoruz” dedi.

Diyabet hastalarını eğitmenin Türkiye’nin sağlık bütçesinin azalmasını sağlayacağını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Yılmaz, “Diyabet ve diyabetin neden olduğu hastalıklar Türkiye’nin sağlık bütçesinin yüzde 25’ini oluşturuyor. Hastaların eğitilmesi sağlık bütçesi üzerindeki yükü de azaltır” şeklinde konuştu. Diyabetin Türkiye ekonomisine oluşturduğu yükün şu an için yıllık 3 milyar doların üzerinde olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, ‘Diyabeti Durduralım’ projesi ile, diyabet ve diyabetin sebep olduğu bu yükü geleceğe dönük olarak azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.

“Diyabet 10 yılda yüzde 100 arttı”
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun son verilerine göre dünyada diyabetli sayısının 366 milyona ulaştığını ve 2030’da 522 milyona ulaşmasının beklendiğini söyledi. Türkiye’de ise diyabetin Dünya Sağlık Örgütü’nün 2030 yılı tahminlerini geçtiği ve son 10 yılda yüzde 100’den fazla artarak 10 milyon kişiyi etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ve dünyada büyük bir hızla yayılan diyabet hastalığı iyi tedavi edilmediği takdirde ciddi kalp damar hastalıklarına, böbrek bozukluklarına, körlüklere neden olabiliyor. Vakfımız, başta ilaç sektörü olmak üzere çeşitli sektörlerin destekleriyle, sağlıklı yaşam konusunda her kesime eğitim vererek kamuoyunun bilgi birikimini artırmak, beslenme bilinci oluşturmak, spor ve egzersizi hayatın bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor” dedi.

 


.