cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

DİYABETİ DURDURUYORUZ!
DİYABETİ DURDURUYORUZ!
 

DİYABETİ DURDURUYORUZ!

Diyabetle mücadele hız kesmiyor. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, 2011 yılında Türkiye Diyabet Vakfı tarafından başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi iki yaşında. Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı toplantıda, gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları ve projenin üçüncü yılı için planlar paylaşıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘salgın’ olarak nitelendirilen diyabet hastalığına karşı uzun yıllardır mücadele eden Türkiye Diyabet Vakfı’nın diyabetten korunma bilincini yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlattığı ‘Diyabeti Durduralım’ projesinin ikinci yılı tamamlandı. Projenin ikinci yıl değerlendirme ve üçüncü yıl başlama vuruşu toplantısı  10 Nisan tarihinde Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanlığı  Genel  Sekreteri  Mustafa İsen, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ve projenin iletişim koordinatörlüğünü ve sponsorluğu üstlenen DörtokBersay İletişim’in Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok birer konuşma yaptı. Toplantının ana mesajı diyabetten korunma bilincinin çocuk ve yetişkinler arasında benimsenmesini sağlayacak kitlesel iletişim adımları ile Proje’nin  2013 yılında da etkin şekilde devam edeceği yönündeydi.

Türkiye’de 10 milyondan fazla kişiyi etkileyen ve son on yılda yüzde 90-100 arası artış gösteren diyabet hastalığına karşı başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında bir değerlendirme sunumuyla başlayan toplantıda, iki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmalar anlatıldı. Diyabetten korunmak için toplumsal bir bilinç yaratmak adına Türkiye çapında seçilen 23 pilot ilde gerçekleştirilen aktivitelerin anlatıldığı toplantıda toplumun korunmasına yönelik yapılan eğitici ve bilinçlendirici projeler anlatıldı.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN PROJEYE DESTEK
Toplantıda konuşma yapan  Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, çağın en önemli hastalıklarından olan diyabetle mücadelenin önemine dikkat çekti ve Sağlık Bakanlığı’nın projeye desteğinin devam edeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de diyabetle savaşmak için Türkiye Diyabet Vakfı’nın koordinatörlüğünde yürütülen ‘Diyabeti Durduralım’ projesinin yeni nesiller için önemine dikkat çekerek Cumhurbaşkanlığı adına projeye emeği geçen kişi ve kurumlara teşekkür etti.

 

DİYABETLE MÜCADELE SON SÜRAT DEVAM EDİYOR
Düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı, hazır gıdaların daha çok tüketilmesi, öğün zamanlarının kısalması gibi faktörlerin de tetiklediği diyabet Türkiye’de son 10 yılda yüzde 90-100 arasında artış gösterdi. Türkiye’de 10 milyondan fazla diyabetli olduğunu, 40 yaş üstü nüfusun dörtte birinin diyabet riski ile karşı karşıya geldiği konusunda uyarıda bulunan  Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, çok hızla yayılan diyabet hastalığı neden olduğu kronik hastalıklarla birlikte Türkiye’ye yılda 13 milyar TL maliyete ve çok ciddi işgücü kayıplarına neden olduğunun altını  çizdi. 

 GUINESS DÜNYA REKORU KIRILDI 
‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında 2012 yılında hayata geçirilen projeleri anlatan Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, projenin ikinci yılında  diyabet farkındalık  ve algı çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirtti.  Prof. Dr. Yılmaz şu bilgileri verdi: “ Dünya Diyabet Günü’nde Türkiye’nin  23 ilinde 15 bin kişinin kan şekeri ölçümü yapıldı, halk toplantıları düzenlendi, diyabet konusunda eğitici materyal ve kitaplar dağıtıldı. ‘Siz Yürüdükçe Diyabet Uzaklaşır’ ve ‘Adım At’ sloganı ile  Türkiye’nin  bir çok bölgesinde  sağlıklı yaşam  yürüyüşleri yapıldı.  Bunların içinde  en çok dikkati  çekeni ‘Asya’dan  Avrupa’ya  Mavi Yürüyüş’ gerçekleşti.  Asya ile Avrupa’nın  birleştiği ‘sıfır noktası’nda  Boğaz  Köprüsü’nde  insülinin  bulunuş tarihini simgeleyen 1923 balon fırlatıldı. Diğer uluslararası  düzeyde farkındalık çalışması ise  Guiness Dünya Rekoru’nun  ülkemize getirilmesi oldu. Daha önce Filipinler’e ait olan aynı mekanda bakılan en fazla kan şeker ölçüm rekoru, 18 Kasım  2012 tarihinde 7042 kişiyle ülkemizde kırıldı.”

AKRAN EĞİTİM PROGRAMI 8 BİN HASTAYA ULAŞTI
Pek çok çalışmaya göre;  diyabet konusunda eğitim alan hastalarda hem organ hasarı hem de iş gücü  kaybına maliyetin yarı yarıya düşebildiği belirtiliyor. Türkiye’de ise diyabet eğitiminin önündeki en büyük engel olan eğitimci problemini çözmek için proje dahilinde başlatılan  Diyabet Akran Eğitimi ( DAKE) ile büyük başarı elde ettiklerini ifade eden Prof. Dr.  Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Proje, diyabetli olup  diyabet konusunda bilgi düzeyi yüksek ve eğitim kabiliyeti olan kişilere özel  eğitim verilmesini amaçlıyordu. Bu eğitimciler, diyabet eğitim kitabı ve eğitim setleri ile donatıldı ve 23 pilot ilde diyabet akran eğitimleri başlatıldı.  Mart 2013 tarihi itibariyle 8 binin üzerinde diyabetli hastaya ulaşıldı.” 2012 Aralık ayında  yapılan Diyabet Bilinci Algı Araştırması’na göre Türkiye’de diyabet bilinç oranının yüzde 37.2 olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Temel Yılmaz, ‘Diyabeti Durduralım’ projesiyle bu algıyı daha yukarılara çıkarmayı hedeflediklerinin altını  çizdi.

DİYABETİ DURDURALIM PROJESİ  2013’DE HER EVE GİRECEK
Projenin iletişim koordinatörlüğünü ve sponsorluğunu üstlenen DörtokBersay İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aydın Dörtok ise, diyabetle mücadelede özellikle projenin 2013-2014 döneminde her eve girmesi ve çocukların ve ailenin gündemine taşınması için gayret gösterileceğini söyledi. Projenin kamu spotu çalışmaları, gazetelerle birlikte 5 milyon kişiye ulaşması hedeflenen bilgilendirici kitapçıklar, gençlere yönelik bir TV programı ve tarif kitabı, ilköğretim öğrencilerine ulaşacak sağlıklı beslenme mesajları içeren eğlenceli eğitim programları, çizgi-kitaplar, halka yönelik toplu spor aktiviteleri gibi pek çok çalışmayı hayata geçireceğini belirtti. Dörtok, iletişimciler olarak hedeflerinin diyabetle mücadele bilincine çocuklar tarafından sahip çıkılması olduğuna dikkat çekerken, tüm sektörlerden kuruluşlara diyabetle mücadeleye destek vermeleri için çağrıda bulundu.

 

PROJEYE KATKIDA BULUNANLARA PLAKET ve TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından ‘Diyabeti Durduralım’ projesi dahilinde yapılan çalışmalara katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara plaket ve teşekkür belgesi verildi. Proje sponsorları; Bilim İlaç, BİM, Dr. Mehmet Şeker, Doğuş İnşaat, Dumankaya İnşaat, Konsensus Araştırma ve Danışmanlık, Namet, Sanofi Aventis, Şile Belediyesi ve Yıldız Holding’in plaketleri Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Sayın M. Temel YILMAZ tarafından takdim edildi. Diyabeti Durduralım 2. Yılında Farkındalık Çalışması ‘Guinness Dünya Diyabet Rekoru’na yaptığı katkılarından ötürü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Novo Nordisk ve Roche Diagnostik Türkiye ile ‘Asya’dan Avrupa’ya Mavi Yürüyüş’ Farkındalık Çalışması’na verdikleri destek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Lilly İlaç ve Lions İstanbul Bölge Organizasyonu’na T.C. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Mustafa İSEN tarafından teşekkür belgesi verildi. Ayrıca, Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından, Diyabeti Durduralım’ın 2. yılında başarı gösteren proje koordinatörleri; Ankara Akran Eğitimi Koordinatörü Prof. Dr. İlhan Yetkin, Erzincan Diyabeti Durduralım Koordinatörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Hatay Akran Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Cumali Gökçe ve İzmir Akran Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Şevki Çetinkalp’e teşekkür belgesi verildi.