cableshdmi assokartsudidf sixsaw fixmywhip canada goose jacka red devil

ERZİNCAN DİYABETLE MÜCADELEDE SINIFI GEÇTİ
ERZİNCAN DİYABETLE MÜCADELEDE SINIFI GEÇTİ
 
ERZİNCAN DİYABETLE MÜCADELEDE SINIFI  GEÇTİ
AKRAN EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR  PAYLAŞILDI

Diyabet hastalığı ile mücadele etmek amacıyla T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında yürütülen çalışmalar, 23 ilde sürdürülen Akran Eğitim Programı dahilinde Erzincan’da paylaşıldı.  Düzenlenen Diyabet Akran Eğitimi Sertifika Töreni’ne Erzincan İli Proje Koordinatörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof.Dr Temel Yılmaz katıldı.

Törende konuşma yapan Erzincan İli Proje Koordinatörü ve Erzincan Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında yapılan çalışmaların Erzincan Valiliği, İl Belediyesi ve Proje ekibinde yer alan tüm çalışma arkadaşlarının özverisiyle başarılı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çapoğlu, “Üç yıl sürecek olan bu projeye başlarken yaptığımız ön çalışmada Erzincan İlinde diyabet görülme sıklığı yüzde 12’ lerdeydi.  20 yaş üstü obezite görülme oranı ise yüzde 64 oranlarına vardığını tespit ettik.  O dönemden bu güne başarılı bir çalışma yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz.  Aynı araştırmayı tekrar tekrarlayarak bahsettiği oranlarda yaşanan düşüşü resmi olarak tespit edeceğiz” dedi. 

 ‘AÇIK HAVA SPOR ALANLARI OLUŞTURDUK’

Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ise, diyabetle mücadelede spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Halkı spor yapmaya teşvik edecek çalışmalara önem veriyoruz. Şehrimizin bir çok mahallesinde açık hava spor alanlarını hizmete açtık. Toplam 10 km’lik koşu parkuru yaptık, aynı zamanda ‘Diyabeti Durduralım’ proje kapsamında yapılan tüm toplantı ve aktivitelerde aktif olarak yer aldık.”

Erzincan Valisi Selman Yenigün ise konuşmasında diyabetle mücadelede yapılan tüm çalışmaların halkın bilgi düzeyini artırdığını belirterek bu çalışmalara katkı sağlayan tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.  Vali Yenigün, “Sağlığımız için gereken önlemleri almalıyız,  bu konuda yapılan eğitimler ise büyük önem taşıyor” diye konuştu. 

Erzincan İl Koordinatörü aynı zamanda Erzincan Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. İlyas Çopur ise  proje kapsamında yapılan çalışmaların yıl değerlendirmesini katılımcılarla paylaştı.

DİYABET GÖRÜLME SIKLIĞI 10 YILDA YÜZDE 100 ARTTI

Konuşmaların ardından eğitimlerini başarıyla tamamlamış olan katılımcılara sertifikaları takdim edildi. Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz ise ülkemizde diyabet
görülme sıklığının Turdep II Çalışması’na göre son 10 yılda yüzde yüz arttığını ve hastalığın sosyal ve ekonomik boyutlarının da çok ciddi olduğunu vurguladı.